top of page
  • Skribentens bildAdmin

Information från rektor - mars
Hej!


Sophiaskolan har flera spännande projekt på gång som vi vill informera er om!


Implementering av Schoolsoft

Vi har börjat använda ett webbaserat administrationsverktyg som heter Schoolsoft. Skolans personal använder i dag systemet för bland annat frånvarorapportering och

omdömesskrivning. Vi kommer utvidga användandet av Schoolsoft höstterminen 18 med frånvarorapportering för vårdnadshavare och schema m.m. Vårdnadshavare och elever kommer att få inloggningsuppgifter - mer information om detta senare.


Satsning på Utemiljön

Sophiaskolan har en fantastisk skolgård, med härliga gröna områden där eleverna kan vistas. Nu satsar vi på att göra den ännu bättre. Vi ansöker om bidrag från Boverket vilket skulle kunna möjliggöra en riktigt stor satsning. Vi kommer att sätta upp en skiss på väggen i stora skolhuset som illustrerar planerna. Eleverna har varit delaktiga i klassråd och elevråd och kommit fram till att de bland annat önskar en hinderbana, paddock för käpphästar, ett uteklassrum, en läktare vid fotbollsplan och en ny gunga.


Ombyggnad av Hemsidan

Vi bygger om vår hemsida. Som en del av processen tycker vi det är viktigt att lyssna på olika målgrupper - vilken typ av information vill eleverna, personalen och föräldrarna se på hemsidan? Skicka förslag till tips@sophiaskolan.se

Vi ser fram emot att ta del av era synpunkter.


Slutligen vill vi påminna om att studiedagen i slutet av terminen är den 21 maj.


Vänliga hälsningar,


Cecilia

12 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Lyktfest

コメント


コメント機能がオフになっています。
bottom of page